Commonwealth Video games 2022: India’s outcomes on August 5 | Commonwealth Video games 2022 Information

Home » Commonwealth Video games 2022: India’s outcomes on August 5 | Commonwealth Video games 2022 Information
NEW DELHI: Bajrang Punia defended his title earlier than Sakshi Malik produced a sensational gold medal successful effort as Indian wrestlers grabbed six medals, together with three gold, on the Commonwealth Video games.
Deepak Punia additionally contributed in swelling India’s medal tally by successful the boys’s freestyle 86kg gold however birthday lady Anshu Malik (57kg) needed to be content material with a silver medal in her maiden CWG look.
Here is India’s full schedule & outcomes of Day 8 on the CWG 2022:
Garden Bowls
1 PM: India vs England in Girls’s Pairs – Quarterfinal (India misplaced 14-18)
Desk Tennis
2 PM: Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra vs Olajide Omotayo/Ajoke Ojomu (Nigeria) in Combined Doubles Spherical of 16 (Sathiyan/Manika received 3-0)
Achanta Sharath Kamal/Sreeja Akula vs Chee Feng Leong/Ying Ho (Malaysia) in Combined Doubles – Spherical of 16 (Kamal/Sreeja received 3-1)
Para Desk Tennis
2:40 PM: Sonalben Patel vs Ifechukwude Christiana Ikpeoyi (Nigeria) in Girls’s Singles Lessons 3-5 – Semifinal 2 (Sonalben misplaced 1-3)
Bhavina Patel vs Sue Bailey (England) in Girls’s Singles Lessons 3-5 – Semifinal 1 (Bhavina received 3-0 to enter closing)
Raj Aravindan Alagar vs Nasiru Sule (Nigeria) in Males’s Singles Lessons 3-5 – Semifinal 1 (Raj misplaced 1-3)
Wrestling
3 PM Onwards: Bajrang Punia superior to males’s freestyle 65kg quarterfinals with victory by fall over Lowe Bingham of Nauru
Deepak Punia defeated New Zealand’s Matthew Oxenham 10-0 to enter males’s freestyle 86kg quarterfinals
Anshu Malik entered ladies’s freestyle 57kg semifinal after defeating Irene Symeonidis of Australia
Mohit Grewal reached freestyle 125kg semifinal after defeating Alexios Kaouslidis of Cyprus
Sakshi Malik beat Kelsey Barnes of England 5-0 to enter ladies’s freestyle 62kg semifinal
Divya Kakran loses to Blessing Oborududu of Nigeria in freestyle 68kg quarterfinal
Semifinals
Anshu Malik entered freestyle 57kg closing with 10-0 win over Nethmi Poruthotage of Sri Lanka
Sakshi Malik moved to freestyle 62kg closing with a 10-0 win over Etane Ngolle of Cameroon
Bajrang Punia eased into freestyle 65kg closing with a 10-0 win over George Ramm of England
Deepak Punia superior to freestyle 86kg closing after defeating Alexander Moore of Canada 3-1
Mohit Grewal loses to Amarveer Dhesi of Canada in freestyle 125kg semifinal
Divya Kakran to combat for bronze in 68kg after defeating Ngiri of Cameroon in repechage spherical
Athletics
3:06 PM: Girls’s 100m Hurdles – Spherical 1 – Warmth 2 (Jyothi Yarraji did not qualify for closing after ending tenth general)
Desk Tennis
3:15 PM: Manika Batra vs Minhyung Jee (Australia) in Girls’s Singles – Spherical of 16 (Manika received 4-0)
Reeth Tennison vs Tianwei Feng (Singapore) in Girls’s Singles – Spherical of 16 (Reeth misplaced 1-4)
Sreeja Akula vs Charlotte Carey (Wales) in Girls’s Singles – Spherical of 16 (Sreeja received 4-3)
Desk Tennis
3:55 PM: Achanta Sharath Kamal/Sathiyan Gnanasekaran vs Ramhimlian Bawm/Mohutasin Ahmed Ridoy (Bangladesh) in Males’s Doubles – Spherical of 16 (Kamal/Sathiyan received 3-0)
Harmeet Desai/Sanil Shetty vs Dillon Chambers/Xin Yan (Australia) in Males’s Doubles – Spherical of 16 (Harmeet/Sanil received 3-1)
Badminton
4:10 PM: Jolly Treesa/Gayatri Gopichand vs Jemimah Leung For Sang/Mungrah (Mauritius) in Girls’s Doubles – Spherical of 16 (Treesa/Gayatri received 2-0)
Athletics
4:10 PM: Girls’s Lengthy Soar – Qualifying Spherical Group A (Ancy Sojan Edappilly did not qualify for closing after ending thirteenth general)
Athletics
4:19 PM: Males’s 4x400m Relay – Spherical 1 Warmth 2 (Amoj Jacob, Noah Nirmal Tom, Muhammed Ajmal Variyathodi, Anas Yahiya certified for closing)
Garden Bowls
4:30 PM: India vs Canada in Males’s Fours – Quarterfinal (India received 14-10)
Desk Tennis
4:30 PM: Manika Batra/Diya Parag Chitale vs Rheann Chung/Catherine Spicer in Girls’s Doubles Spherical of 32 (Manika/Diya received 3-0)
5:05 PM: Achanta Sharath Kamal vs Finn Luu (Australia) in Males’s Singles – Spherical of 32 (Kamal received 4-0)
Badminton
5:30 PM: Kidambi Srikanth vs Dumindu Abeywickrama (Sri Lanka) in Males’s Singles – Spherical of 16 (Kidambi received 2-0)
Desk Tennis
5:45 PM:Sathiyan Gnanasekaran vs Paul Mccreery (Northern Eire) in Males’s Singles – Spherical of 32 (Sathiyan received 4-0)
Sanil Shetty vs Derek Abrefa (Ghana) in Males’s Singles – Spherical of 32 (Sanil received 4-0)
Badminton
6:10 PM: PV Sindhu vs Husina Kobugabe (Uganda) in Girls’s Singles – Spherical of 16 (Sindhu received 2-0)
Desk Tennis
8:30 PM: Achanta Sharath Kamal/Sreeja Akula vs Liam Pitchford/Tin-Tin Ho in Combined Doubles Quarterfinal 3 (Kamal/Sreeja received 3-2)
Sathiyan Gnanasekaran/Manika Batra vs Javen Choong/Karen Lyne in Combined Doubles Quarterfinal 1 (Sathiyan/Manika misplaced 2-3)
Garden Bowls
9 PM: India vs England in Males’s Fours Semifinal (India received 13-12 to enter closing)
Desk Tennis
9:30 PM: Sreeja Akula/Reeth Tennison vs Lucy Elliott/Rebecca Plaistow (Scotland) in Girls’s Doubles – Spherical of 32 (Sreeja/Reeth received 3-0)
Wrestling
9:30 PM Onwards: Anshu Malik vs Odunayo Folasade Adekuoroye in Girls’s Freestyle 57kg – Gold Medal (Anshu settled for silver)
Bajrang Punia vs Lachlan Mcneil of Canada in Males’s Freestyle 65kg Remaining (Bajrang received gold)
Sakshi Malik vs Ana Godinez Gonzalez of Canada in Girls’s Freestyle 62 kg Remaining (Sakshi received gold)
Deepak Punia vs Muhammad Inam of Pakistan in Males’s Freestyle 86 kg Remaining (Deepak received gold)
Divya Kakran vs Tiger Lily Cocker Lemalie of Tonga in Girls’s Freestyle 68 kg – Bronze Medal (Divya received bronze)
Mohit Grewal vs Aaron Johnson of Jamaica in Males’s Freestyle 125 kg – Bronze Medal (Mohit received bronze)
Desk Tennis
10:05 PM: Achanta Sharath Kamal/Sathiyan Gnanasekaran vs Tom Jarvis/Sam Walker in Males’s Doubles Quarterfinal 4 (Kamal/Sathiyan received 3-0 to enter semis)
Harmeet Desai/Sanil Shetty vs Zhe Yu Clarence Chew/Shao Feng Ethan Poh in Males’s Doubles Quarterfinal 2 (Harmeet/Sanil misplaced 0-3)
Squash
10:30 PM: Joshana Chinappa/Dipika Pallikal vs Yiwen Chan/Ainaa Ampandi of Malaysia in Girls’s Doubles- Quarterfinal (Joshana/Dipika misplaced 0-2)
Desk Tennis
10:45 PM: Sreeja Akula vs Mo Zhang (Canada) in Girls’s Singles Quarterfinal 2 (Sreeja received 4-3)
Squash
11:15 PM: Velavan Senthilkumar/Abhay Singh vs Douglas Kempsell/Alan Clyne (Scotland) in Males’s Doubles – Spherical of 16 (Velavan/Abhay received 2-1)
Badminton
11:20 PM: Aakarshi Kashyap vs Eva Kattirtzi (Cyprus) in Girls’s Singles – Spherical of 16 (Aakarshi received 2-0)
Lakshya Sen vs Ying Xiang Lin (Australia) in Males’s Singles – Spherical of 16 (Lakshya received 2-0)
Desk Tennis
11:30 PM: Manika Batra vs Jian Zeng (Singapore) in Girls’s Singles Quarterfinal 4 (Manika misplaced 0-4)
Badminton
12 AM: Satwiksairaj Rankireddy/Chirag Shetty vs Murad Ali/Muhammad Irfan Saeed Bhatti (Pakistan) in Males’s Doubles – Spherical of 16 (Satwik/Chirag received 2-0)
Desk Tennis
12:15 AM: Sanil Shetty vs Bode Abiodun in Males’s Singles Spherical of 16 (Sanil received 4-2)
Sathiyan Gnanasekaran vs Nicholas Lum in Males’s Singles Spherical of 16 (Sathiyan received 4-2)
Sharath Kamal Achanta vs Olajide Omotayo Males’s Singles Spherical of 16 (Kamal received 4-2)
Hockey
12:45 AM: India vs Australia Girls Semifinal (India misplaced 0-3 in shootout, to face New Zealand in bronze medal match)
Squash
12:45 AM: Dipika Pallikal/Saurav Ghosal vs Rachael Grinham/Zac Alexander (Australia) in Combined Doubles – Quarterfinal (Dipika/Saurav received 2-0)
Athletics
12:53 AM: Girls’s 200m – Semifinal 2 (Hima Das did not qualify for closing)

commonwealth games 2022-Schedule-5 Aug

Leave a Reply

Your email address will not be published.